Prvá vec, ktorá ma nadchla pre tieto veci, bol projekt SETI@Home. Radioteleskopy nasmerované do kozmu zaznamenávajú "šum", ktorý sa potom ďalej analyzuje a hľadajú sa frekvencie, ktoré by mohli znamenať existenciu inteligentného mimozemského života. U tohoto projektu som vydržal asi len rok.
Potom som objavil lámanie šifier a to sa mi zdalo efektívnejšia zábava. Hlavne vízia dosiahnutia reálneho výsledku bola viac na dosah ruky (proste prejde sa celý priestor možných výsledkov, ktorý je konečný a v ňom určite je správne riešenie). Narozdiel od hľadania ET-ho, ktorý je v nekonečnom vesmíre, alebo ani nemusí byť. Tu sa lámali všelijaké RC5, OGR a podobne. Táto zábava mi vydržala niekoľko rokov.
Len pred pár dňami však netom prebehla správa, že nejaký šum mohol byť signál od kamošov z druhej strany. Bohužiaľ to tak asi nie je, lebo rotácia objektu je príliš vysoká a tak to asi bude len šum. Každopádne ma to primelo pozrieť sa opäť na distribuované projekty univerzity v Berkeley. Ich software na zapojenie množstva počítačov s názvom BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing) sa mi celkom zapáčil. A tak som to opäť nainštaloval a zapojil sa do dvoch projektov. S nižšou prioritou je to už spomínané analyzovanie kozmického šumu, ale celkom sa mi páči projekt modelovania klimatických podmienok. Ten je na adrese: Climateprediction.net
Na týchto distribuovaných riešeniach sa mi páči idea, že sa využíva idle čas procesorov, ktoré by inak len tak naprázdno bežali a nič nerobili. Takto bežia stále na plný výkon. Ak je aplikácia dobre napísaná, tak by ste stratu výkonu mali spozorovať len okrajovo. Samozrjeme to zaberie nejakú pamäť a taktiež niečo na disku :)
Tak sa môžete zapojiť tiež, nech nám to ide rýchlejšie...
Komentáre